Skulptūrų taku Klaipėdoje

Trasos ilgis: ~ 2 km

Kaip nuvykti: Miesto svečiams iki Klaipėdos patogiausia atvykti nuosavu automobiliu arba tarpmiestiniais autobusais. Mieste arčiausiai Mažvydo alėjos (pradinis maršruto taškas) yra Menų fakulteto stotelė (10, 17, 26 autobusai). Maršruto pabaigoje – Teatro stotelė (Pilies g.) (9 autobusas).

Danga: asfaltas, tinkelės.

Privalumai: daug lankytinų objektų, kavinių ir restoranų, vaizdingas maršrutas, senamiestis.

Trūkumai: Triukšminga, judrus eismas.

Klaipėda – seniausias Lietuvos miestas, 1252 m. pirmąkart paminėtas Memelburgo vardu. Tai vokiškos kultūros miestas, o Klaipėdos senamiestis – išskirtinis savo fachverkiniu architektūros stiliumi ir planine gatvių struktūra, kuri nebūdinga jokiam kitam Lietuvos senamiesčiui. Jo gatvės geometriškai labai taisyklingai išdėstytos, susikerta stačiuoju kampu.

Klaipeda. Mazvydo aleja 3Pasivaikčiojimą siūlome pradėti Mažvydo alėja, kuri yra viena populiariausių vietų visame uostamiestyje. Klaipėdiečių nuo seno itin mėgstama vieta dėl savo grožio ir meniškos dvasios. Būtina paminėti, kad Mažvydo alėjoje kiekvienais metais atsiranda vis naujų ir unikalių skulptūrų. Viena žinomiausių yra statulėlė – berniukas „Klaipėdietis“, puošiantis Klaipėdos miesto herbą. Šioje alėjoje taip pat pamatysite visiškai naują mergaitės su paukščiuku skulptūrėlę, suoliuką – šunį bei trijų suoliukų kompoziciją „Šachmatai“. Kiekvienas klaipėdietis ar miesto svečias, norintis sužaisti šachmatų partiją, bet neturintis pačių šachmatų, gali kreiptis į šalia esančią „Bandelių alėją“, kuriai suoliukų kūrėjai patikėjo saugoti vieną figūrų komplektą. Einant alėja galima užsukti į daugybę čia esančių populiarių barų, restoranėlių ir bandelių kepyklėlių.

Žygiuodami Mažvydo alėja atsidursite H.Manto gatvėje, kuria einant pasieksite Tiltų gatvę. Jos pradžioje po kaire galite išvysti įspūdingą „Arkos“ paminklą, sveriantį 150 tonų ir siekiantį 8,5 metrų aukštį. Jis buvo pastatytas 2003 m. minint Klaipėdos krašto susijungimo su Lietuva 80-ąsias metines. Kolona iš raudonojo granito simbolizuoja Mažąją Lietuvą, pilkoji – Didžiąją Lietuvą. Viršutinė, tartum nuskelta paminklo dalis, vaizduoja Karaliaučiaus sritį – Kaliningradą, kuri taip ir nebuvo prijungta prie Lietuvos.

Einant toliau ties Tiltų ir Turgaus gatvių sankirta galite išvysti dekoratyvinę pašto dėžutės skulptūrą „Senamiesčio paštas”. Idėja padovanoti miestui meno kūrinį kilo Klaipėdos verslininkų senamiesčio sąjungos nariams. “Senamiesčio pašte” laiškus su naudingomis, įdomiomis idėjomis, pasiūlymais ir linkėjimais gali palikti visi norintys. Toliau keliaujant Tiltų gatve prieisite skulptūrą „Laukinis vyras” (Tiltų g. 26A). Tai augaloto laukinio vyro skulptūra, kuri buvo sumanyta kaip dovana klaipėdiečiams ir istorijai – senajame Friedricho priemiesčio herbe buvo vaizduojamas laukinis žmogus, kurį ši skulptūra ir atkartojo.

Visai šalia yra visiems puikiai  žinomas Friedricho pasažas (Šaltkalvių gatvė 3) –  istorinė Klaipėdos senamiesčio vieta. Čia XVI-XVII a. gyveno kareiviai ir žvejai ir ši dalis priklausė Odų gatvės priemiesčiui. Vėliau priemiestis išsipletė ir buvo pavadintas Friedricho miestu, o  1722 m.  sujungtas su senamiesčiu. Friedricho mieste gyveno amatininkai ir pirkliai, ši teritorija buvo laikina stotelė poilsiui prieš ilgą kelionę iš uosto krovinius arklių tempiamais vežimais gabenantiems vežėjams. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, istorinė Friedricho pasažo praeitis prikelta naujam gyvenimui. Iškeldinus ten veikusių įstaigų biurus, pastatai buvo rekonstruoti, o Friedricho pasažas tapo modernia poilsio, laisvalaikio ir pramogų vieta. Friedricho pasažo vidiniame kieme galite išvysti skulptūrą „Dainuojantis medelis“.Klaipeda. Fr. Pasazas

Perėjus Friedricho pasažą atsidursite Daržų gatvėjė. Pasukus į kairę prieisite Meno kiemą (Daržų g. 10) , kuriame eksponuojami amatininkų darbai. Pasigrožėti galite ne tik jais, bet ir jį supančiais fachverkinio stiliaus sandėliais. Jiems būdingas maksimaliai išnaudotos erdvės išplanavimas – viršutinė pastato dalis išsikiša į kiemo pusę, bet po ja telpa pravažiuoti vežimas.

Paėjus šiek tiek atgal pasukite Vežėjų gatve, kurioje ant sienos priešais „Pėdos” galeriją galite išvysti skulptūrą „Slibinas”(Vežėjų skersgatvyje prie Turgaus g.). Apie 145 kg sverianti, 320 cm ilgio, plieno, bronzos bei granito skulptūra – tarsi mistinis Klaipėdos vardo atsiradimo legendos įamžinimas. Idėja sukurti „Slibiną” kilo perskaičius padavimą apie du brolius, kurie išėjo ieškoti vietos miestui. Vienas išėjo aplinkeliu palei upę, kitas pasirinko artimesnį kelią per pelkes ir paržuvo. Vėliau brolis radęs pražuvėlio pėdsakus ir klaikią pėdą. Toje vietoje vėliau brolio atminimui atsiradusi Klaipėda.

Vežėjų gatve siūlome eiti iki pat Kalvių gatvės, ja pasukti kairėn. Priėjus sankryžą su Pasiuntinių g. galite rasti skulptūrą „Katinas džentelmeno veidu”, kurią 1980-aisiais metais sukūrė dailininkas R. Midvikis. Toliau keliaujant Kalvių gatve ties sankryža su Mėsininkų g., pasukite kairėn. Eidami šia gatve prieisite Kurpių skverelyje pastatytas šachmatų figūras (Mėsininkų ir Kurpių g. sankirtoje esančiame skvere). Ant iš granito sudėliotos didžiulės šachmatų lentos visą parą galima žaisti šachmatais.

"Stebuklingas peliukas"Toliau keliaujant Mėsininkų gatve Kepėjų g. sakirtoje yra „Stebuklingasis peliukas”- miniatiūrinė skulptūra iš bronzos ir akmens. Skulptūrėlė apjuosta bronzine juosta su burtažodžiais: “Mintis paversk žodžiais – žodžiai taps stebuklais”. Autorių teigimu, peliukas stebuklingas ir išpildys gerus norus, reikia tik juos pašnibždėti stebuklingąjam peliukui į ausį. Ties šia sankryža pasukus į dešinę, turėtumėte prieiti Teatro gatvę ir pamatyti Teatro aikštę – Klaipėdos miesto širdį.  Teatro aikštė  labai mėgstama klaipėdiečių ir jų svečių susibūrimo vieta. Aikštės grindinyje įmontuoti miesto garsenybių pėdsakai. Čia vyksta įvairūs koncertai, šventės ir kiti renginiai. Svarbus teatro aikštės akcentas ir miesto simbolis – išskirtinė „Taravos Anikės“ skulptūra, vaizduojanti jaunutę basą mergaitę. Skulptūra buvo pastatyta poeto Simono Dacho atminimui ir įamžina vieną iš poeto apdainuotų herojų.

Miesto centre gausu kaviniukių, restoranų, todėl bet kuriame maršruto etape išalkusieji ir ištroškusieji gali pasidaryti pertraukėlę bei atsikvėpti.