Poilsis Bernardinų sode

Trasos ilgis: ~ 1 km

Kaip nuvykti: Iki miesto centro patogu atvykti nuosavu automobiliu, dviračiais bei viešuoju transportu: artimiausios stotelės – Arkikatedra (10, 11, 33, 88 autobusai), Karaliaus Mindaugo tiltas (10, 11, 6G autobusai, 2, 3, 4, 17, 20 troleibusai).

Danga: asfaltas, tinkelės, žvyruoti takai.

Privalumai: vaizdingas maršrutas, senamiestis, graži gamta.

Trūkumai: Triukšminga, daug žmonių.

Maršrutą siūlome pradėti LDK Valdovų rūmų (Katedros a. 4) aplankymu. Šių rūmų atkūrimas Vilniaus Žemutinėje pilyje buvo vienas iš svarbiausių Lietuvos tūkstantmečio programos projektų. Jie  atstatyti 2002−2009 m. laikotarpiu pagal 1520−1530 m. šioje vietoje statytų renesanso stiliaus rūmų pavyzdį. Valdovų rūmai buvo Žygimanto senojo, Žygimanto Augusto, Zigmanto ir Vladislovo Vazų rezidencija.

Vilnius. Valdovu rumai2009 m. liepos 6 d. įvyko Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų simbolinė atidarymo ceremonija, o 2013 m. liepos 6 d. buvo atidarytas rūmų A korpusas. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose galima apžiūrėti dvi nuolatines ekspozicijas, atspindinčias istorinės rezidencijos funkcijas.

Pasivaikščiojimą su mažyliu siūlome pratęsti visai neseniai atidarytame Bernardinų sode, kuris anksčiau vadintas Sereikiškių parku. Devynių hektarų teritoriją užimantis sodas yra pačiame Vilniaus senamiesčio branduolyje, šalia Neries ir Vilnios upių slėnių sankirtos, Gedimino pilies ir kalnų parko kalvyno papėdėje.

1469 metais karalius Kazimieras Jogailaitis pakvietė į Vilnių vienuolius bernardinus, kurie pastatė Šv.Onos, Šventųjų Pranciškaus ir Bernardino bažnyčių bei vienuolyno kompleksą, o šalia buvusį pelkėtą Vilnelės vingį pavertė sodu su tvenkiniais, kanalais ir derlingais daržais. Po 1863 metų sukilimo Bernardinų sodas buvo uždarytas ir apleistas XIX a. pab.  jį atgaivinti buvo patikėta Aleksanderiui Straussui. Bernardinų sodo rekonstrukcijos darbai, prasidėję 2012 m., būtent ir rėmėsi šio laikotarpio išlikusia medžiaga, siekiant sukurti autentišką XIX amžiaus aplinką.Vilnius. Bernardinu sodas 3

Sode įrengti keturi fontanai. Vienas jų –  grojantis. Teritorijoje taip pat įrengtos vaikų žaidimų aikštelės, šachmatų stalai, 300 suoliukų ir maždaug hektaras gėlynų:  apie 130 naujų medžių, beveik 6 tūkst. įvairių krūmų, apie 39 tūkst. daugiamečių gėlių ir per 600 kv. m įvairių vienmečių gėlių. Bernardinų sodas suskirstytas į 5 teritorijas: parko želdiniai, Botanikos sodo želdiniai, Alpinariumo ir tvenkinio želdiniai, Vienuolyno sodo želdiniai bei Rožyno želdiniai.

Atnaujintame Bernardinų sode yra ir naujovių – kalva, kurioje įrengta estrada. Muzikos mėgėjai parke galės klausytis koncertų. Taip pat sutvarkyta aplinka prie seniausio Vilniaus ąžuolo, kuriam, kaip spėjama, yra apie 500 metų. Šio gamtos paveldo objekto aukštis apie 20 metrų.

XIX a. dvasia sutvarkius bei atkūrus parko erdves bei augmeniją, įrengus atskiras zonas, savo grožiu ir didybe Bernardinų sodas prilygsta ir net pranoksta didžiųjų Europos miestų garsiausius parkus.

Išalkusius ir pavargusius po pasivaikščiojimo kviečia pasistiprinti netoliese esantis draugiškas mažyliams restoranas „Zoes“ (Odminų g. 3).