Panemunės pilys

Trasos ilgis: ~ 95 km.

Kaip keliauti: automobiliu.

Danga: asfaltas, trinkelės, žvyruoti takai, žolė.

Privalumai: daug lankytinų objektų, vaizdingas maršrutas, gamta, įdomi pažintinė kelionė.

Trūkumai: ilga išvyka, ne visur įmanomas priėjimas su vežimėliu.

Jei savaitgaliui norisi kur nors iškeliauti kartu su visa šeima, siūlome jums pasivažinėjimą Panemune. Šis vaizdingas kelio maršrutas, nusidriekęs nuo Kauno iki Jurbarko, kupinas įvairiausių istorinių objektų. Važiuodami šiuo maršrutu vienoje pusėje matysite vingiuojantį Nemuną, o kitoje jus žavės skardžiai su pilimis, menančiomis kunigaikščių laikus.

raudondvario_pilies_istorija_2Maršrutą pradėkite Raudondvario gyvenvietėje, nuo Kauno centro nutolusioje apie 12 km. Čia siūlome   aplankyti XVII a. grafų Tiškevičių rūmus arba dar vadinamą Raudondvario pilį, kurioje dabar įsikūręs Juozo Naujalio memorialinis muziejus, veikia dvi bibliotekos. Susitarus su muziejaus prižiūrėtoju, galima patekti į tamsų pilies rūsį. Lankytojai ypatingai žavisi šalia rūmų esančiomis įspūdingomis arklidėmis.

Tada siūlome nuvykti į Kulautuvos miestelį, įsikūrusį žavių pušų apsuptyje, 10 km nuo Raudondvario. Čia galima pasivaikščioti po nuostabiai sutvarkytą parką ir apžiūrėti medinę Kulautuvos Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčią, pastatytą dar 1932 m. Atvažiavus iki miestelio galo ir pasukus link upės galite išvysti naujai įrengtą Kulautuvos prieplauką.

Kitas maršruto etapas – Vilkija. Šis miestelis nuo Kulautuvos nutolęs apie 15 km. Čia ant kalno prie Bažnyčios yra graži apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria nuostabus vaizdas į Nemuno vingį. Nusileidę nuo kalno ir važiuodami pagrindiniu keliu kairėje pusėje pamatysite gražų parkelį prie upės bei keltą „Vilkynė“, kuriuo galima persikelti į kitą Nemuno pusę. Vilkijoje galima aplankyti Juškų muziejų, kuriame eksponuojami Antano ir Jono Juškų gyvenimas ir darbai, Vilkijos krašto  žmonių buitis.  Muziejus yra įsikūręs senojoj Vilkijos klebonijoje – seniausiame miestelio pastate.

Visai netoli, tik 12 km nuo Vilkijos, įsikūręs Seredžiaus kaimelis. Važiuojant link jo kairėje pusėje galima išvysti Dubysos ir Nemuno upių sankirtą. Kaimelyje galite apsilankyti neorenesansinėje Seredžiaus Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, pastatytoje dar  1913 m. Tačiau pagrindinis  kaimelio traukos objektas – Seredžiaus Palemono piliakalnis. Legenda teigia, jog Nerono valdymo laikais iš Romos pabėgęs jo giminaitis per Baltijos jūrą, Kuršių marias ir Nemuną atplaukė iki Dubysos ir čia apsistojo.  Nuo piliakalnio atsiveria nuostabus Nemuno vaizdas ir gražus peizažas. Apie 700 m į pietryčius nuo Palemono kalno, Nemuno ir Dubysos santakoje, jų dešiniuosiuose krantuose yra antrasis piliakalnis, dažniausiai vadinamas Palocėliais. Manoma, kad čia stovėjo kryžiuočių Dubysos pilis.              _MG_4630-2

Šiek tiek tolėliau nuo Palemono piliakalnio miško tankmėje stovi Belvederio dvaras ir parkas. Belvederis italų kalba reiškia „gražus vaizdas“. Šis dvaras yra respublikinės reikšmės architektūrinė vertybė. Dvaras pastatytas  XVIII-XIX a. , yra itališkos vilos tipo, ant aukšto Nemuno kranto, o į jį veda 365 laiptų pakopos.  Vertingiausia čia pamatyti didikų  koplyčią, po kuria yra išlikusios giminės laidojimo navos.  Rūmų ansamblį papildo ir juos supantis parkas su nedideliu tvenkiniu. Nors šiuo metu parkas yra šiek tiek apleistas, tačiau pakeri savo „istorine aura“.

Maždaug už 9 km nuo Belvederio dvaro stovi Veliuonos miestelis, garsėjantis savo klasicistinės architektūros paminklu – Veliuonos dvaro sodyba ir parku. Dvaras, kuris buvo statytas 1818-1820 m., yra vienas iš gražiausių medinių klasicistinių dvarų visoje Lietuvoje. Čia įrengta Veliuonos krašto buities ir istorijos ekspozicija. Parke gausu retų augalų, čia auga mažai kur sutinkamas tulpmedis ir didžiausia tuja Lietuvoje. Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia, pastatyta XIX a. pr., yra apipinta legendomis. Viena iš jų sako, kad kadaise būtent ties šia bažnyčia sustojo reformacijos plitimas Europoje. Veliuonos miestelis garsėja ir archeologiniu piliakalnių kompleksu. Nemuno ir Veliuonėlės santakoje, vienas šalia kito stovi du piliakalniai – Gedimino kapo ir Pilies kalnai.

Dar už 12 kkm rasite Raudonės gyvenvietę. Čia stūksanti Raudonės pilis yra viena gyvybingiausių šalyje istorinių pilių, nes joje įsikūrusi Raudonės mokykla. Ši pilis buvo pastatyta XVI a. Už nedidelį mokestį lankytojai gali pakilti į pilies bokštą (aukštis 33,5 m), iš kurio atsiveria nuostabus apylinkių vaizdas. Greta – senas parkas, kuriame stovi legendomis apipintas Gedimino ąžuolas. Netoli jo kyla nedidelis medžiais apaugęs Beždžionkalnio kalnelis. Legendos sako, kad vienas dvaro ponas augino beždžionėlę, kurią labai mylėjo. Jai mirus, ponas ją gražiai palaidojo ir kapo vietoje supylė kalnelį. Parke yra išlikusi liepų alėja, kuria kadaise vaikščiojo vietiniai didikai. Viename medyje yra įaugusi geležtė, prie kurios kadaise būdavo rišami nusikaltę baudžiauninkai.

dscf4369xitPasivaikščiojus po Raudonės gyvenvietę siūlome sėsti į automobilį ir tęsti kelionę. Pavažiavus dar maždaug 10 km, atsidursite Pilies gyvenvietėje, kurios pagrindinis traukos objektas – Panemunės pilis su įspūdingu bokštu, kaskadiniais tvenkiniais ir nepaprasta istorija. Pilis buvo pradėta statyti 1604 m. Šiuo metu išlikę yra tik du pilies korpusai – vakarinis su pilies bokštais ir pietinis, o rytinio korpuso likę tik griuvėsiai.  Už nedidelį mokestį galite apžiūrėti apylinkes iš dviejų čia esančių bokštų. Taip pat čia galite išvysti parodą bei pilies karcerį.

Kelionę galite pabaigti apsilankydami Jurbarke, kuriame siūlome papietauti ir taip atsigauti po ilgos kelionės. O mažiau pavargę dar gali pavaikščioti po patį miestelį, čia apžiūrėti Jurbarko Švč. Trejybės bažnyčią, pastatytą dar 1907 m., Vytauto paminklą, krašto istorijos muziejų, įsikūrusį Jurbarko dvaro teritorijoje bei Vinco Grybo muziejų.