Lietuvos liaudies buities muziejus

Kaip nuvykti: Į Lietuvos liaudies buities muziejų galima atvykti asmeniniu transportu, tarpmiestiniu autobusu, mikroautobusu, traukiniu. Vasaros sezono metu siūloma pramoga – sekmadienį į muziejų atvykti laivu (laivas „Algirdas“ 11 val. išplaukia iš senosios Kauno marių prieplaukos).

Danga: asfaltas, žvyruoti takai.

Privalumai: graži gamta, vaizdingas maršrutas, grynas oras, saugi aplinka, daug lankytinų etnografinių objektų, yra karčema, arbatinė, viešbutis, galima užsisakyti edukacinius užsiėmimus visai šeimai.

Trūkumai: keliuose takuose įrengti laiptai, todėl ne visur yra patogu keliauti su vežimėliu.

Lietuvos liaudies buities muziejus – vienas didžiausių ir daugiausiai eksponatų turinčių etnografijos muziejų Europoje po atviru dangumi. Jis yra įsikūręs labai gražioje vietoje: Rumšiškėse, Kauno marių pakrantėje, prie Pravienos upelio žiočių. Muziejus užima 195 ha plotą, čia galėsite išvysti 140 pastatų ir daugiau nei 88 800 kilnojamų eksponatų! Muziejus suskirstytas į etnografinius sektorius pagal regionus ir kelis kitus sektorius: miestelis, jurta bei tautos tremties ir rezistencijos ekspozicija.Lek_028
Tai ypatinga vieta, kurioje susiduria net penkių Lietuvos regionų istorija! Čia galima išvysti XVIII a. pab. – XX a. pr. Dzūkijos, Aukštaitijos, Suvalkijos, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos valstiečių ir miestelėnų namus, buitį ir tradicijas. Atvykę į šį muziejų galėsite grožėtis Lietuvos istorinių kaimų fragmentais, jaukiomis sodybomis, koplytėlėmis, kryžiais, malūnais, kalvėmis ir kitais pastatais. Muziejaus pastatai yra atgabenti iš įvairių Lietuvos vietovių (daugiausia – kaimų). Šiltuoju metų laiku jus džiugins ne tik žaliuojanti gamta, tačiau ir prie šimtamečių pastatų puoselėjami gėlių darželiai, sodai ir daržai.
Muziejaus centre netgi yra nedidelis miestelis su Švč. M.Marijos Gimimo titulo bažnyčia. Šis vertingas architektūros objektas atkurtas pagal išsamius tyrimus ir ankščiau stovėjo Suvalkijos regiono Sasnavos gyvenvietėje. Bažnyčioje yra varpinė, ją juosia graži šventoriaus tvora ir vartai, o šalia įrengta karstinė. Deja, tokio plano bažnyčių Lietuvoje neišliko, todėl Sasnavos bažnyčios atkūrimas muziejaus miestelyje grąžina Lietuvos architektūros istorijai prarastą sakralinės architektūros pavyzdį.
Miestelyje taip pat veikia turgus, karčema ir krautuvės. Čia galima išvysti ar net pabandyti išmokti žiesti puodą, gaminti gintaro ar medžio dirbinius. Vieni įdomesnių miestelio eksponatų – pradžios mokykla su mokytojo butu bei parduotuvė su nematytais geležies dirbiniais. Turgaus aikštėje stovi spalvota skulptūra – tai Šv.Florijonas, kuris saugo miestelius nuo gaisrų.
miestelis is aukstaiKaip kontrastas jaukioms sodyboms nuošaliau nuo kelio stovi neįprastas, velėna dengtas statinys – jurta ir beveik aklinas, tik su mažučiais, spygliuota viela apraizgytais langeliais, gyvulinis vagonas. Nors su Lietuvių kultūra šie statiniai neturi nieko bendra, jie yra skirti priminti Lietuvai skaudų 1940-1953 m. tremčių laikotarpį. Šiame Tremties ir pasipriešinimo sektoriuje Pravienos upelio šlaite taip pat įrengtas gerai užmaskuotas partizanų bunkeris.
Muziejuje galėsite pajodinėti ar pavadelioti arklius, taip pat visą ekspoziciją aplankyti važiuodami arklių traukiamu vežimu. Rumšiškės kviečia švęsti įvairias kalendorines šventes – Velykas, Atvelykį, Jurgines, Sekmines, Kalėdas. Tačiau turbūt daugiausiai dėmesio susilaukia kasmet organizuojama didelė Užgavėnių šventė, kurioje tiek maži, tiek dideli kviečiami ne tik pasigrožėti šia proga specialiai pasipuošusiu muziejumi, tačiau ir paragauti blynų, pažiūrėti, kaip deginama Morė, ar išvysti Kanapinio bei Lašininio varžytuves.