Laiko pasivaikščiojimui su vaikais turėtų atrasti visi tėvai

Pasivaikščiojimai sveika

Tėveliai su vaikų vežimėliais tampa vis rečiau matomi viešojoje erdvėje. Ir dėl to nereikėtų kaltinti demografinės situacijos. Automobilių prigrūstos gatvės ir šiuolaikinis miestų šurmulys nėra patrauklūs su mažyliais besivaikštinėjantiems tėveliams. Tačiau specialistai rekomenduoja: šie pasivaikščiojimai yra būtini ne tik mažylių vystymuisi, bet ir visiems suaugusiems.

Pasak „Aušros medicinos centro“ šeimos gydytojos Daivos Gurskienės, vis dažniau visiems tenka priminti apie tai, kad pasivaikščiojimai gryname ore yra būtini, nors tai turėtų  būti savaime suprantamas dalykas. Leisti laiką lauke sveika ne tik vaikams, pasivaikščiojimams laiko turėtų atrasti bet kurio amžiaus žmonės.

Tiems, kurie pasivaikščiojimų teikiamo malonumo ir naudos atsisako suversdami kaltę patrauklių, pėstiesiems skirtų takų stygiui, padėti pasirengęs NAMS ir „Johnson‘s baby“ organizuojamas projektas „Draugiškas mažyliui“. Jis siekia pagelbėti sprendžiant ir daugiau problemų, su kuriomis susiduria jaunieji tėvai. Viena iš projekto iniciatyvų – interaktyvus pasivaikščiojimo takų žemėlapis, raginantis ne tik atkreipti dėmesį į pasivaikščiojimo svarbą, bet ir kviečiantis tėvus dalintis jų pamėgtomis pasivaikščiojimo trasomis.

Sportas – nepamainomas sveikatai

Vaikščiojimas turi didžiulę įtaką sveikatai. Anot kineziterapeutės Justinos Berger, ėjimas stiprina širdies-kraujagyslių, kvėpavimo sistemas, raumenis ir kaulus, pakelia organizmo tonusą, o tai padeda sureguliuoti svorį.

„Tos mamos, kurios iškart po gimdymo save prisižiūri, praleidžia nemažai laiko vaikščiodamos kartu su vaiku. Spartus kasdieninis ėjimas gali padėti sureguliuoti svorį, todėl aktyvios mamos gali pasigirti gražia figūra“, – sako J. Berger.

D. Gurskienė sako, kad esant geram orui jau su savaitės naujagimiu galima išeiti pasivaikščioti.

„Galima pradėti nuo trumpo 10-15 minučių pasivaikščiojimo ir laiką vis ilginti. Patartina vaiką pratinti prie vis vėsesnės temperatūros – su naujagimiu galima vaikštinėti lauke tol, kol temperatūra ne žemesnė nei -5 laipsniai, su didesniais vaikais gryname ore galima būti ir kai už lango -10 laipsnių“, – sako šeimos gydytoja.

Vaikščiojimas tinkamas visų amžiaus grupių žmonėms, nes tai saugus ir lėšų nereikalaujantis sportas. D. Gurskienė teigia, kad vaikščiojimas yra gera pradžia tiems, kurie mažai juda. Visada galima pradėti nuo trumpų distancijų ir jas vis ilginti. Sportas teigiamai veikia žmogaus emocinę būseną, todėl yra dažnai gydytojų rekomenduojamas žmonėms, kenčiantiems nuo depresijos ar nuotaikų svyravimų.

„Sportuojantis žmogus yra pastovesnės nuotaikos, nes judant išsiskiria endorfinai, kurie veikia žmogaus savijautą, emocijas, elgseną, miegą”, – sako D. Gurskienė.

Pasivaikščiojimas su vežimėliu – ramina ir grūdina mažylius

Kai kalbame apie išėjimą pasivaikščioti, dažnai sakome, kad mums koją pakiša blogas oras ar gražių, pėstiesiems pritaikytų takų trūkumas. Tiesa, šie pasiteisinimai nebegalioja sulaukus mažylio, nes visos mamos žino ar bent jau turėtų žinoti, kad vaikas privalo kasdien pabūti gryname ore.

„Norint gauti reikiamą kiekį vitamino D, užtektų saulėje pabūti 10 minučių, bet saulėtų dienų Lietuvoje mes turime nedaug, todėl ir lauke turėtume praleisti kur kas daugiau laiko. Buvimas gryname ore bet kokiu atveju yra gerai, svarbu mažylį tinkamai aprengti. Vaikai, kurie būna lauke ilgiau, serga rečiau, nes deguonyje žūsta daugelis ligų sukėlėjų, kurių apsčiai yra mažose, prikvėpuotose patalpose“, – aiškina D. Gurskienė.

Anot šeimos gydytojos, turėtume mokintis iš skandinavų praktikos. Jie grūdina vaikus ir pratina prie vis šaltesnio oro jau nuo vaikystės.

„Skandinavijoje vaikai nebūna prirengti per daug. Ten jie gali laisvai judėti, bet nesušąla ir serga rečiau nei „šiltnaminiai“ lietuvaičiai“, – sako ji.

Pasivaikščiojimas, judėjimas yra gerai ne tik dėl fizinės mažylio sveikatos, bet ir suteikia ramybę vaikui ir stiprina ryšį su tėvais. Pasak psichologės psichoterapeutės Agnės Matulaitės, vaikščiojimas ramina absoliučiai visus žmones.

„Judėjimas yra ritmas, o ritmas ramina, primena buvimą gimdoje – tarsi atkartoja mamos širdies dūžius. Kodėl mes vaiką liūliuojame supdami pirmyn atgal, tą patį darome stumdami vežimėlį? Ypač mažesniems vaikams ritmas atkuria pirminį saugumo jausmą. Vaikščiojimas yra supimo atitikmuo – jis ramina“, – sako ji.

A. Matulaitės teigimu, vyresni vaikai atvirai šneka tik vaikščiodami. Ši veikla yra pats lengviausias būdas užmegzti ryšį, todėl tėvams tai puiki galimybė dar labiau suartėti su savo mažyliu.